Klejenie płyt gipsowych

Płyty gipsowe niekoniecznie mogą być idealną alternatywą dla klasycznych tynków. Ich główną wadą jest gorsza izolacyjność akustyczna i większa wrażliwość na działanie wilgoć.

Wykończenie wnętrza

Takie wykończenie ścian nie sprawdzi się dobrze we wnętrzach, które są szczególnie narażone na wilgoć, a należą do nich: kuchnia, garaż, łazienka, pomieszczenia gospodarcze oraz pralnia. Warto jednak mieć świadomość, że cały czas powstają nowe produkty, które są odporne na działanie wody. Kluczowe znaczenie ma także klej do płyt GK (sprawdź), który powinien być trwały i wytrzymały, żeby mógł dokładnie połączyć wszystkie elementy. Właściciele jednak powinni ograniczyć ilość płyt gipsowo – kartonowych w wyżej wymienionych pomieszczeniach. Warto zwrócić uwagę na fakt, że płyty powinny być klejone jedynie na nośną warstwę ściany, do której należą bloczki oraz pustaki. Pod żadnym pozorem ściana nie powinna być mocowana do starej farby, ponieważ klej do płyt GK zwyczajnie nie wytrzyma takiego obciążenia. Po pewnym czasie farba może zacząć pękać, a płyty będą się odrywać.

Przygotowanie podłoża

Bardzo ważną rolę odgrywa także przygotowanie podłoża do klejenia płyt. Powierzchnia musi być czysta oraz idealnie równa. Nie mogą występować żadne plamy i zanieczyszczenia, ponieważ może to znacząco pogorszyć przyczepność. Do oczyszczenia ścian można użyć lekko zwilżonego mopa, który umożliwi ściągnięcie reszty zabrudzeń. Stosowanie środków chemicznych powinno być ograniczone do minimum, ponieważ są one szkodliwe dla środowiska. Oczywiście tłustych plam nie da się inaczej usunąć, dlatego w takiej sytuacji jest to niestety konieczne. Należy pamiętać, żeby ściana była dokładnie zagruntowana na całej powierzchni. Nie są wymagane drogie grunty szczepne, ponieważ wystarczą podstawowe, które również charakteryzują się naprawdę bardzo dużą skutecznością.