Nawoz do trawy

Jaki nawóz do trawy wybrać

Wiele osób posiadających ogród pragnie, by wyglądał jak najlepiej i dawał chwile wytchnienia od życia w ciągłym biegu. Nieodzownym elementem wymarzonego ogrodu jest piękny i zadbany trawnik idealnie komponujący się z różnorodną roślinnością w tym miejscu. Niestety utrzymanie trawy w dobrej kondycji wcale nie jest takie proste jak by się mogło wydawać, szczególnie na nieodpowiednim podłożu. W tym przypadku z pomocą przychodzą nawozy do trawy, których umiejętne zastosowanie pozwoli nam szybko osiągnąć oczekiwane efekty.

Rodzaje nawozów do trawy

Nawozy możemy podzielić ze względu na skład jak i na postać, w jakiej występują. Ze względu na sposób podania można dokonać podziału na nawozy granulowane oraz nawozy w płynie. Preparaty w płynie są łatwiejsze w zastosowaniu, jednak ich efekty są bardziej krótkotrwałe i mniej zadowalające w porównaniu z preparatem w postaci granulek. Jest to spowodowane różnicą w uwalnianiu składników odżywczych, z których korzysta rozwijająca się trawa (https://bioires.pl/nawozy-i-srodki-ochrony-roslin/florovit-nawoz-do-trawnika-z-mchem-10-kg). Natomiast jeśli chodzi o skład nawozów dzielimy je na azotowe, fosforowe oraz fosforowo-potasowe. Oprócz tego mogą zawierać szereg innych związków poprawiających kolor i zagęszczenie trawnika np. związki żelaza. W trosce o środowisko warto także zastanowić się nad nawozami organicznymi, które co prawda potrzebują więcej czasu niż nawozy mineralne, lecz dają podobne rezultaty.

Nawoz do trawy

Stosowanie nawozów

Dobierając odpowiedzi nawóz warto wziąć pod uwagę potrzeby trawnika. Kluczową kwestią jest również okres, w jakim dokonujemy nawożenia. Trawa na wiosnę, aby pobudzić się do życia potrzebuje dużej ilości azotu, który zadba o rozwój i odpowiedni, soczysty kolor źdźbeł. Przed zastosowaniem specyfiku należy najpierw odpowiednio przygotować trawnik usuwając grabiami martwe rośliny. Latem liczy się przeciwdziałanie niedoborom wody oraz pozbywanie się niechcianych chwastów. Jesienią nawóz powinien zahamować wegetację i przygotować źdźbła do przetrwania zimy. Analizując składniki poszczególnych nawozów oraz znając podstawowe potrzeby trawy w zależności od pory roku można bez problemu dobrać odpowiedni środek i cieszyć się z nienagannego trawnika.