Jak działa prąd budowlany?

Budowa własnego domu wiąże się z wieloma kosztami, jednak ostateczny efekt jest wart poświęconych środków. Oprócz opłat dla ekipy remontowej, pokrycia kosztów materiałów budowlanych i planów – konieczne jest również stworzenie warunków umożliwiających doprowadzenie prądu na budowę. Jak to zrobić i o czym pamiętać?

Prąd budowlany a zwykły – różnice

Podpięcie już wybudowanego domu do prądu oznacza korzystanie z taryfy G, która jest przeznaczona do zasilania gospodarstw domowych podczas standardowego użytkowania. To oznacza między innymi zasilanie urządzeń codziennego użytku czy ogrzewania pomieszczeń.

Jednocześnie, podczas budowy konieczne jest zapewnienie podpięcia tymczasowego, do którego podłącza się energię o taryfie C. Jej cena może być nawet dwukrotnie wyższa, jednak prąd budowlany (https://www.innogy.pl/pl/dla-domu/oferta/budowlana) jest niezbędny dla przeprowadzania prac remontowych, a przepisy prawne zakazują wykorzystywania do tego celu prądu stałego. Co więcej, warunkiem uzyskania pozwolenie budowlanego jest stworzenie odpowiednich warunków technicznych dających możliwość podpięcia energii elektrycznej w taryfie C.

Ustalenie mocy prądu budowlanego

Aby umożliwić odpowiednie przeprowadzanie prac budowlanych, konieczne jest określenie mocy prądu. Tylko w ten sposób zapewnimy optymalne dostawy energii elektrycznej do wszystkich urządzeń. W takiej sytuacji koniecznie trzeba wziąć pod uwagę sposób wykorzystania prądu przez ekipę budowlaną, stosowane urządzenia elektryczne oraz technologie budowlane. Jako że właściciel domu rzadko zna się na tych kwestiach, wybór odpowiedniej mocy warto skonsultować z elektrykiem, który będzie w stanie oszacować potrzeby.

Dostawcy prądu w Polsce dają możliwość skorzystania z trzech taryf prądu budowlanego. Ich dobór powinien być uzależniony od tego, w jaki sposób wykonywany jest remont. Zdecydowanie największą popularnością cieszy się taryfa C-11, w której prąd kosztuje dokładnie tyle samo bez względu na porę dnia. Dodatkowo, dostępne są taryfy C-12a i C-12b, które różnicują ceny w zależności od godziny.