Moda na wielkoformatowe płytki 60×120

Przy wykończeniach ścina i podłóg coraz więcej osób sięga po płytki wielkoformatowe. Nowoczesne płytki tego typu prezentują się bardzo efektownie i nowocześnie, dlatego też zdecydowanie łatwiej jest utrzymać je w idealnej czystości.

Czym wyróżniają się wielkoformatowe płytki?

Z praktycznego punktu widzenia płytkami wielkoformatowymi nazywamy te płytki, w których przynajmniej jeden wymiar przekracza 30 cm. Bardzo wielu producentów do wielkoformatowych płytek zalicza produkty większe niż 45 x 45 cm.

Nie tylko wymiar?

Wybierając płytki 60×120 warto zwrócić uwagę nie tylko na rozmiar, ale również na grubość. Producenci mają w swojej ofercie sprzedażowej płytki wielkoformatowe slim o grubości 3 mm. Największym zainteresowaniem cieszą się jednak płytki o grubości od 9 do 12 mm. W przypadku cienkich płytek 60×120 najczęściej stosuje się je do ścian wewnętrznych. Godne polecenia są przede wszystkim modele wzmacniane specjalną siatką z włókna szklanego. Pocienione płytki 60×120 bez żadnego większego problemu można układać nawet bezpośrednio na okładzinach ceramicznych albo kamiennych – zobacz. Jest to dobre rozwiązanie dla tych osób, które nie chcą marnować czasu na skuwaniu starych płytek.

Jaki materiał?

Jeżeli chodzi o materiał, to płytki wielkoformatowe mogą być wykonane z glazury, terakoty albo gresu. Na rynku jest wielu rzetelnych producentów, którzy oferują wiele innych materiałów. Na samym końcu warto wspomnieć o tym, że im większy format płytek, tym oczywiście ważniejszą rolę odgrywa sposób ich ułożenia oraz fugowania. Układanie płytek wielkoformatowych jest zdecydowanie trudniejszym zadaniem, niż układanie płytek mniejszych, dlatego też warto skorzystać z pomocy odpowiednich fachowców. Przy dużym formacie niestety nie zawsze da się ukryć i zatuszować nierówności podłogi albo ściany.