klej strukturalny

Zastosowanie klejów strukturalnych

Zastosowanie specjalistycznych klejów strukturalnych to przede wszystkim redukcja kosztów. Stosowanie kleju strukturalnego pozwala w sposób znaczący obniżyć koszt produkcji, bowiem materiał ten z powodzeniem zastępować może tradycyjne złącza mechaniczne, tj. nity, spawanie bądź wkręty. Rynek oferuje takie środki, w łatwych do stosowania opakowaniach. Można je stosować w formie aplikacji ręcznej, manualnej lub półautomatycznej. Warto wspomnieć, że opakowania mogą obejmować także kartusze, miękkie butelki do wyciskania, strzykawki czy podwójne kartusze do produktów dwuskładnikowych.

Klej strukturalny – właściwości

Sklejenie dwóch elementów przy pomocy takich klejów prowadzi do złączenia strukturalnego. Takie materiały to zdecydowanie rozwiązanie, które pozwoli zaoszczędzić dość sporą sumę pieniędzy. Warto dodać, że waga jest pomniejszona dzięki dużej redukcji grubości materiału, a właściwości w przenoszeniu obciążeń są nadal na wysokim poziomie. Zastosowanie klejów strukturalnych to spore uproszczenie konstrukcyjne.

Kleje epoksydowe

Kleje epoksydowe z powodzeniem mogą zastąpić tradycyjne formy złączeń mechanicznych. Są stosowane przede wszystkim do przenoszenia dużych ciężarów. Materiał ten tworzy złączenie strukturalne pomiędzy sklejanymi elementami. Kleje epoksydowe są często stosowane w przemyśle samochodowym i lotniczym.

Kleje akrylowe

Klej akrylowy stosowany jest głównie do klejeń sztywnych bądź elastycznych. Materiał gwarantuje sporą wytrzymałość, która jest bardzo cenna w przenoszeniu dużych obciążeń. Warto wspomnieć, że kleje akrylowe zastępują z powodzeniem tradycyjne złącza mechaniczne, np. nity bądź wkręty.

klej strukturalny

Kleje silikonowe

Kleje silikonowe wykazują dużą odporność na wysokie temperatury. Stosuje się je do klejenia elastycznego. Materiał tego kleju pochłania spore obciążenia dynamiczne.