Samodzielne projekty domów czy profesjonalny architekt?

Samodzielne projekty domów czy profesjonalny architekt?

Załóżmy, że jesteś już na etapie, w którym zebrałeś orientacyjną sumę niezbędną na wybudowanie wymarzonego domu. Teraz należy wykonać jego projekt i już w tym miejscu mogą pojawić się pewne wątpliwości. Lepiej wykonać projekt samodzielnie czy skorzystać z usług architekta?

Projekty domów spod ręki profesjonalisty

Architekci mają jedną, niewątpliwą zaletę, jaką jest wykształcenie. Większość z nich została odpowiednio przeszkolona i zna podstawowe zasady, dzięki którym ich pomysł nie zakończy się fiaskiem. Wybierając profesjonalistę, masz również okazję do zdecydowania się na takiego z dużym doświadczeniem i licznymi pozytywnymi opiniami. W skrócie, architekt z prawdziwego zdarzenia powinien zapewnić Ci wysokiej jakości projekt, dopięty na ostatni guzik i dopasowany do Ciebie.

Jednak nie zawsze jest tak kolorowo.

Stawki niektórych architektów potrafią przyprawić o ból głowy, a efekty ich pracy nie zawsze pokrywają się z Twoimi oczekiwaniami. Jeśli zatrudniony przez Ciebie specjalista nie jest elastyczny, otwarty czy komunikatywny, możesz mocno rozczarować się końcowym efektem jego pracy. Dlatego jeśli masz zamiar skorzystać z usług architekta, przeprowadź z nim przynajmniej jedną dłuższą rozmowę przed podpisaniem umowy i poznaj jego podejście do pracy. Szkoda by było, gdyby projekty domów danego specjalisty wyglądały dobrze jedynie na jego stronie internetowej, a nie w praktyce.

Samodzielny projekt wymarzonego domu

Wykonanie dobrego projektu domu samodzielnie jest jak najbardziej możliwe. Musisz jednak pamiętać, że to zajęcie bardzo czasochłonne, a jeśli nigdy wcześniej nie miałeś styczności z tematem projektowania, może być Ci bardzo ciężko rozrysować plan. Do wykonania projektu najlepiej wykorzystać specjalistyczne programy, które stworzą plan w technologii 3D. Część z nich jest dostępna za darmo, więc to ogromna oszczędność pieniędzy w stosunku do wynajęcia profesjonalnego architekta.

Mimo to budowa domu tylko i wyłącznie według samodzielnego projektu to nie najlepszy pomysł. Zdecydowanie lepiej będzie, jeśli wykorzystasz swój nawet prosty plan przy rozmowie z architektem, który wykona profesjonalny projekt domu według Twoich wytycznych. Skorzystanie z usług specjalisty zdejmuje z Ciebie dużo stresu i pozwala skupić się na samym nadzorowaniu budowy.