Projekty domów nowoczesnych - jakie są naprawdę?

Projekty domów nowoczesnych – jakie są naprawdę?

W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszą się nowoczesne projekty domów. Można je znaleźć w każdej ofercie gotowych katalogów. Czym tak naprawdę jest nowoczesny dom i co odróżnia go od pozostałych? Najczęściej posiadają prostą bryłę o kształcie prostokąta, kwadratu czy litery L. Są budynkami posiadającymi płaski dach lub ze względu na wymogi zagospodarowania przestrzennego terenu mogą mieć dach dwu czy też czterospadowy. Wygląd surowej bryły uzupełnia ciekawa elewacja, elementy drewniane lub kamienne. Balustrady przeważnie wykonane są ze stali nierdzewnej i grubego szkła. Jeśli chodzi o kolorystykę dominują odcienie bieli, szarości czy grafitu. Kolejną cechą charakterystyczną są zwykle sporych rozmiarów przeszklenia, które dają poczucie przestrzeni oraz doskonale doświetlają pomieszczenia.

Nowoczesność a energooszczędność

Wyżej wymienione aspekty to nie jedyne cechy domów nowoczesnych. Również ich energooszczędność podnosi rangę nowoczesności. W przypadku dużych okien czy przeszklonych drzwi, ważnym czynnikiem jest usytuowanie pomieszczeń względem stron świata. Oprócz samego doświetlenia mają one spełniać funkcje grzewcze. Dom zwrócony w stronę południową może z powodzeniem czerpać z energii słonecznej.

Projekty domów nowoczesnych - jakie są naprawdę?

Jednak energooszczędność ma jeszcze inne istotne zastosowania. Już na etapie projektowania domu, prócz celowego rozmieszczenia pomieszczeń względem stron świata, uwzględnia się dobór właściwości materiałów budowlanych. Zarówno ściany jak i przeszklenia powinny być niezawodnym izolatorem ciepła nowoczesnego budynku. Stąd dziś tak wielką uwagę przywiązuje się do współczynników przenikalności U. Im niższy współczynnik tym dom jest bardziej energooszczędny.

Minimalizowanie zużycia energii

Stosowanie instalacji ograniczających zużycie energii stały się standardem nowoczesnych budynków mieszkalnych. Odzysk ciepła dzięki zastosowaniu takich rozwiązań jak rekuperacja, fotowoltaika czy solary to już niemal norma. Również innego typu instalacje sterowane centralnie lub za pomocą smartfona przypisują domom miano „inteligentnych” i znacznie ułatwiają zdalną kontrolę nad działaniem sprzętów.

Jeśli chodzi o układ pomieszczeń, znamienną cechą domów nowoczesnych są otwarte przestrzenie i rezygnacja ze zbędnych podziałów. Tak więc najczęściej salon, kuchnia i jadalnia stanowią spójną i niepodzielną całość. Doskonałe doświetlenie oraz przestrzenność nowoczesnych domów sprawia, że nawet małe powierzchnie nie wydają się małe.