Maski przeciwgazowe działanie

Maski przeciwgazowe jak działają i chronią na budowie?

Nie mam wątpliwości, że maski gazowe w przypadku niektórych grupy zawodowych stanowią podstawowy środek ochrony indywidualnej. Mowa m.in. o strażakach. Pozwalają one na ochronę górnych dróg oddechowych przed zanieczyszczeniami znajdującymi się w powietrzu. Co warto wiedzieć na ten temat?

Maski filtracyjne

Obecnie producenci zaoferować mogą wyjątkowo dużą ilość masek przeciwgazowych. Pomimo tego wszystkie spośród z nich można przydzielić do jednej z dwóch kategorii. Mowa o maskach filtracyjnych oraz o maskach izolacyjnych.

W pierwszym przypadku ma się do czynienia z maską, która pobiera powietrze z zewnątrz, które przed dostaniem się do układu oddechowego zostaje oczyszczone dzięki wykorzystaniu systemu filtracyjnego.

W przypadku maski przeciwgazowej izolacyjnej ma się do czynienia ze środkiem ochrony indywidualnej, który całkowicie odcina układ oddechowy od powietrza z otoczenia. W przypadku tego rodzaju masek tlen pobierany jest z butli tlenowej.

Maska filtracyjna

Maska przeciwgazowa filtracyjna to jeden z najpopularniejszych typów masek na rynku. Znajduje ona zastosowanie w sytuacji, gdy w powietrzu obecne są niebezpieczne gazy oraz cząsteczki, które mogą być wyłapane za pomocą filtra.

W praktyce oznacza to, że pobrane z zewnątrz powietrze przed dostaniem się do układu oddechowego musi przejść przez sieć filtrów. Tego rodzaju maski znajdują zastosowanie m.in. w przypadku strażaków.

Maski izolacyjne

W przypadku maski izolacyjnej ma się do czynienia z produktem, który tak jak zostało wspomniane na początku, pobiera tlen z zewnątrz. Tego rodzaju sprzęt jest wykorzystywany przede wszystkim w sytuacjach, gdy nawet specjalistyczne filtry nie są w stanie wyłapać wszystkich niebezpiecznych gazów oraz cząsteczek.

Ze względu na to, że maski izolacyjne nie posiadają żadnych zaworów łączących ją z powietrzem, muszą być one wyposażone w specjalistyczny worek oddechowy, który pozwala na zatrzymanie nadmiaru tlenu z butli. Dodatkowo w worku gromadzona jest para wodna oraz tlen, który powstał w wyniku przetworzenia wydychanego dwutlenku węgla…

Wykorzystanie masek gazowych w praktyce

Omawiana maska przeciwgazowa może znaleźć zastosowanie m.in. w straży pożarnej czy też w różnorodnych zakładach pracy, gdzie pracownicy mogą mieć styczność z niebezpiecznymi gazami lub cząsteczkami w powietrzu.

maska przeciwgazowa
Więcej >>

Nie można jednak zapominać, że maska przeciwgazowa, która ma skutecznie chronić, musi być odpowiednio dobrana nie tylko do sytuacji, ale również do twarzy noszącej jej osoby. Dodatkowo sprawność maski powinna być regularnie kontrolowana!