Jak uruchomić spalinową piłę łańcuchową?

Poprawne uruchomienie piły łańcuchowej spalinowej nie jest trudne, ale może zająć chwilę. Zwłaszcza osoby początkujące powinny zarezerwować sobie trochę czasu na prawidłowe jej odpalenie. Prawidłowa kolejność wykonywanych czynności jest bardzo ważna. To właśnie ona pozwala na pracę urządzenia bez żadnych zbędnych niespodzianek. Jak krok po kroku uruchomić piłę łańcuchową?

Sprawdź stan i przygotuj do użycia

Pierwszym krokiem powinno być sprawdzenie rzeczywistego, aktualnego stanu urządzenia. Koniecznie trzeba upewnić się, że wszystkie elementy są na swoim miejscu. Piła łańcuchowa spalinowa musi być w pełni sprawna, zanim zostanie uruchomiona. Jeśli nie stwierdza się żadnych problemów związanych ze stanem piły, to można ją zatankować. Urządzenia z silnikiem czterosuwowym napędzane są dzięki benzynie, a z dwusuwowym wymagają mieszanki paliwowej – benzyny i specjalnego oleju. W przypadku silników czterosuwowych konieczne jest też sprawdzenie stanu oleju. Na koniec trzeba jeszcze napełnić zbiornik oleju smarującego łańcuch. Jeśli go nie będzie, to można uszkodzić piłę, która rozgrzeje się do zbyt wysokiej temperatury.

Odpalanie

Jeśli piła łańcuchowa jest sprawna i zatankowana, to można ją odpalić. W tym celu kładzie się ją na ziemi. Jedną stopę wkłada się w uchwyt piły, by się ona nie przesuwała. Łańcuch tnący należy zablokować. Do tego celu wystarczy użyć hamulca. Dopiero gdy jest zabezpieczony, to można włączyć zapłon i wyciągnąć ssanie. Teraz można pociągnąć kilka razy linką rozruchową, ale koniecznie należy przestać, gdy silnik się już odezwie. Wtedy można schować ssanie i jeszcze raz pociągnąć za linkę rozrusznika. Silnik powinien już chodzić.