Jak dobrze wybrać projekt domu jednorodzinnego?

Jak dobrze wybrać projekt domu jednorodzinnego?

Przytulny, funkcjonalny i elegancki dom nie powstaje, gdy inwestor wybiera projekt domu „bo jest ładny”. Zbudowanie funkcjonalnego domu, który jest estetyczny, to trudne zadanie, które poprzedzone jest analizą potrzeb mieszkańców. O czy trzeba pamiętać wybierając projekt domu jednorodzinnego?

Nie ma działek idealnych

Wybierając projekt domu jednorodzinnego nie można kierować się wyłącznie estetyką. Dom musi być dopasowany do wymogów działki.

Działki idealne nie istnieją. Nie znaczy to, że nie można na nich zbudować nieruchomości, które będą dopasowane do potrzeb inwestora. Trzeba jednak dokładnie przeanalizować wymagania, jakie musi spełnić projekt domu jednorodzinnego, by stanowić harmonijną całość z działką.

Na działki o specyficznym kształcie należy poszukać projektów domów jednorodzinnych w kształcie litery U, L lub T. Dzięki temu można optymalnie dopasować nieruchomość do wymagań działki.

Na węższej działce sprawdzi się dom, który jest piętrowy lub z użytkowym poddaszem. Projekty domów jednorodzinnych z użytkowym poddaszem to propozycja dla młodych małżeństw, które jeszcze nie mają dzieci. Użytkowe poddasze z czasem, gdy pojawi się taka potrzeba, można zaaranżować na sypialnie lub pokoiki dzieci. https://www.domywstylu.pl/projekty-domow-dla-duzej-rodziny/

Elegancki dom

Wybierając projekt domu jednorodzinnego nie można zapomnieć o estetyce. Warto zwrócić uwagę na dach, który jest bardzo ważny dla wyglądu budynku. Trzeba jednak wiedzieć, że dachy wielospadowe, które są bardzo eleganckie i ciekawe, bardzo wpływają na podniesienie kosztów budowy domu. Jednocześnie jest to element konstrukcyjny, który ma duży wpływ na późniejsze koszty utrzymania budynku. Mniejsza ilość połaci dachu oraz załamań powoduje, że jest mniej mostków termicznych, przez które ucieka ciepło.

Elementem, który ma wpływ na wygląd domu, jest taras. Warto dobrze zastanowić się, z której strony domu powinien zostać wybudowany. Taras północny będzie miał mało słońca. Taras południowy będzie bardzo nasłoneczniony, co czasami może okazać się problemem. Taras zachodni jest dla osób, które lubią odpoczywać późnym popołudniem lub wieczorem. Wschodni jest idealny dla rannych ptaszków.

Elegancki dom