Dla kogo mały dom parterowy?

Dla kogo mały dom parterowy?

W tradycyjnym myśleniu Polaków efektowny własny dom jest oznaką statusu społecznego i zabezpieczeniem kapitału. Najczęściej budowane są domy z poddaszem mieszkalnym o dużej powierzchni użytkowej, z myślą o przyszłości i rozwoju rodziny. Duży dom na całe lata wiąże jego właścicieli z miejscem zamieszkania. Ostatnio Polacy coraz bardziej zaczynają doceniać zalety małych parterowych domów.

W ostatnich dekadach zmieniły się warunki społeczno-ekonomiczne w naszym kraju, ale nie wpłynęło to znacząco na zmianę mentalności. Często się zdarza, że odkładane przez lata pieniądze wydawane są na okazałą inwestycję, która później jest jedynie wielkim obciążeniem. Potrzeby człowieka nieustannie się zmieniają. Jest to związane z jego sytuacją rodzinną, majątkową lub zawodową. Mały dom parterowy jest bardziej ekonomiczny, łatwy do rozbudowy i możliwy do szybszego sprzedania w korzystnej cenie.

Jakie zalety i wady ma mały dom parterowy?

Mały dom parterowy można swobodnie zmieścić na małej działce budowlanej. Niższa cena zakupu działki to nie jedyna oszczędność. Mały dom pochłania mniej materiałów budowlanych i mniej kosztów robocizny, szczególnie gdy będzie to dom bez podpiwniczenia. Brak podpiwniczenia to:

  • mniejszy zakres i koszty robót ziemnych;
  • mniejsze zużycie betonu i stali zbrojeniowej;
  • niższe koszty ogrzewania domu (ciepło nie ucieka z pomieszczeń mieszkalnych do piwnicy).
Jakie zalety i wady ma mały dom parterowy?

Mały dom zapewnia jego mieszkańcom większą wygodę niż mieszkanie w bloku o identycznej powierzchni użytkowej. Nie ma ryzyka uciążliwego sąsiedztwa, a zamiast tego jest możliwość korzystania z własnego ogrodu. Parterowy dom ma dużą powierzchnię dachu w stosunku do swojej kubatury. Dobrym rozwiązaniem może być prawidłowo wykonany i zaizolowany stropodach o minimalnym nachyleniu dla odpływu wody opadowej. Mały parterowy dom o maksymalnie uproszczonej bryle można łatwo i skutecznie ocieplić spełniając standardy domów energooszczędnych, a nawet pasywnych. W małym parterowym domu trzeba umiejętnie zaplanować umeblowanie i oszczędnie gospodarować przestrzenią, by nie zagracić wnętrza.

Mały parterowy dom dla każdego?

Mały parterowy dom może mieć niepowtarzalny styl. Parterowy dom z poddaszem pozwoli na wykorzystanie przestrzeni pod dachem jako schowka na przedmioty i sprzęty używane sezonowo lub starocie zachowane ze względu na sentyment. Domy z płaskimi dachami to projekty stworzone głównie z myślą o miłośnikach nowoczesności. Śmiałe, przeszklone elewacje łączą wnętrze domu z rekreacyjnym tarasem i ogrodem, ale mogą pozbawiać mieszkańców poczucia intymności. Mały parterowy dom to miejsce, w którym odnajdą się ludzie mający problemy z poruszaniem się, dla których wyzwaniem są schody i duże przestrzenie. W małym parterowym domu ludzie łatwiej mogą się odnaleźć i do siebie zbliżyć.

Dom nie musi być siedzibą na całe życie. Dzieci przeważnie opuszczają rodzinne gniazdo, usamodzielniają się i poszukują mieszkania tam, gdzie mają szansę znalezienia dobrze płatnej pracy.