Jaką wybrać taryfę energii dla firm?

Klienci indywidualni i biznesowi mają do wyboru różne wariacje taryf jedno-, dwu- i nawet trzystrefowych. Pozwala to na dobranie optymalnego rozwiązania do potrzeb danego przedsiębiorstwa czy gospodarstwa domowego. W przypadku małych i średnich firm częstym wyborem jest taryfa jednostrefowa, z wyjątkiem tych działających całodobowo, gdzie korzystniejsza okazuje się być opcja dwustrefowa.

Tańsza energia dla firm – na który wariant taryfy się zdecydować?

Jednostrefowa taryfa energii C11 opłaca się firmom pracującym w godzinach dziennych, czyli od 8:00 do 16:00, niebędących w stanie przełożyć czasu pracy urządzeń zasilanych prądem na godziny pozaszczytowe – objęte niższą stawką za kilowatogodzinę, czyli z tańszym prądem. Opłacalność widoczna byłaby dopiero przy przeniesieniu co najmniej 40% dobowego zużycia na godziny późnowieczorne i nocne. Taryfa dwustrefowa C12 wybierana jest przez firmy pracujące całodobowo lub w godzinach nocnych. Tańszy prąd obowiązuje najczęściej w godzinach od 22:00 do 6:00 i od 13:00 do 15:00 – mogą się one różnic w zależności od wybranego dostawcy prądu. Jeśli możliwe staje się zaplanowanie co najmniej połowy prac na tańszą strefę cenową, przedsiębiorstwo odnotuje niemałe oszczędności w skali roku. Taryfa C11, przeznaczona jest dla firm podłączonych do sieci niskiego napięcia, o mocy umownej poniżej 40 kW. Przy większym limicie należy skorzystać z taryfy C21.

Firma korzystająca z taryfy przeznaczonej dla gospodarstwa domowego?

Taryfa G11 jest przeznaczona dla gospodarstw domowych, ale w niektórych przypadkach mogą skorzystać z niej osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą pod warunkiem, że jest ona zarejestrowana w mieszkaniu. Bardzo ważne będzie to, aby mieszanie służyło jako miejsce pracy, wyłącznie celom osobistym. Nie może być w nim wydzielona część na cele prowadzonej działalności. Istotną kwestią będzie także to, że korzystając z taryfy G11, nie można wliczać opłat za energię elektryczną do kosztów działalności gospodarczej. W przeciwnym razie konieczne jest wybranie taryfy C11, czyli dedykowanej klientom biznesowym.

Więcej w temacie „energia dla firm”: https://www.innogy.pl/pl/msp