Półmaski ochronne - sprzęt niezbędny dla każdego

Półmaski ochronne – sprzęt niezbędny dla każdego

Jeszcze rok temu nikt nie przypuszczał, że maseczki, które wszyscy znamy z filmów o chirurgach, staną  się naszym standardowym wyposażeniem. Pandemia zmieniła wszystko i wywróciła dotychczasowy świat do góry nogami. Maski i półmaski cieszą się obecnie ogromnym zainteresowaniem. Każdy z nas jest przecież zobowiązany przez prawo do zasłaniania twarzy w miejscu publicznym, biurze, sklepie czy na wyciągu. Sprzęt jak to sprzęt jest bardzo różny. Nie do końca rozumiemy wszystkie pojawiające się symbole. Nasuwają się w związku z tym liczne pytania. Co znaczy FFP1 ? Czym różni się of FFP3? 

Półmaski ochronne – zastosowanie w służbie zdrowia

To w jak wielu miejscach i do jakich celów półmaski są używane, znajduje odzwierciedlenie w ilości typów i rodzajów tego sprzętu. Rodzina półmasek ochronnych jest ogromna.  

Mamy maski, które są środkami ochrony indywidualnej, czyli półmaski filtrujące. Muszą być odpowiednio oznakowane zgodnie z normą EN 149. Te tzw. półmaski ochronne stosowane są przez personel medyczny w kontaktach z osobami chorymi. Są jeszcze maski chirurgiczne będące nie środkiem ochrony indywidualnej, ale wyrobem medycznym. Ich zadaniem jest ochrona pacjenta przed ewentualnym zagrożeniem ze strony personelu medycznego. To prewencja zakażeń szpitalnych, na wypadek, gdy lekarz podczas operacji np. kichnie. Zobacz na https://www.bhp-gabi.pl/k168,drogi-oddechowe-polmaski.html

Półmaski ochronne - zastosowanie w służbie zdrowia

Maski medyczne podobnie jak półmaski ochronne dzielimy na trzy rodzaje: typ I, typ II, i typ III.  Skuteczność na poziomie 95% półmaski ochronnej filtrującej FFP1 i maski medycznej typ I to jednak coś zupełnie innego.  Maski FFP badane są pod kątem zatrzymywania cząstek drobnodyspersyjnych, a więc cząstek o wielkości wirusa. W przypadku masek medycznych skuteczność filtracji wyznacza cząstka o wielkości 3 μm, która symuluje kropelki śliny, czyli coś znacznie większego od wirusa. 

Półmaski ochronne – zastosowanie w miejscu pracy

Poza służbą zdrowia i tym wszystkim, co wokół niej, półmaski ochronne używane są bardzo często przy produkcji, w lakierniach i malarniach. Wszędzie tam, gdzie jest szkodliwy pył oraz podczas pracy ze środkami chemicznymi. W pomieszczeniach zadymionych czy zagazowanych. Producenci rozwijają ofertę. Dostępne są półmaski ochronne ze specjalistycznymi filtrami i półmaski z zaworem. Wszystko to dla naszego zdrowia i ochrony dróg oddechowych. Półmaski to podstawowy sprzęt BHP w miejscu pracy. 

Rynek oferuje również szeroką gamę półmasek ochronnych wielokrotnego użytku. Są wykonane z hipoalergicznych materiałów np. elastomeru plastycznego czy silikonu. Lekkie i wytrzymałe doskonale sprawdzą się w trudnych warunkach. Są wygodne i łatwe w obsłudze. Dobrze dopasowane i komfortowe. Niektóre modele są wyposażone w membranę komunikacyjną czy mechanizm kontroli szczelności. Filtry łatwo można wymienić dzięki bagnetowemu systemowi. W niektórych sytuacjach mogą przydać się półmaski ochronne z pochłaniaczem zapachów.