Wszędzie tam, gdzie występuje tarcie między poszczególnymi elementami, wymagane jest zastosowanie smarów technicznych. Zmniejszają one tarcie i zużycie części. Smarów technicznych na rynku jest bardzo wiele, ale zawsze trzeba go dobrać do warunków, w których będzie pracował.
Smar molibdenowy – właściwości
Zaliczany jest do smarów litowych, ale dodatek dwusiarczku molibdenu nadaje mu dodatkowe właściwości. Przede wszystkim molibden ma bardzo wysoką temperaturę topnienia, dzięki temu zachowuje swoje właściwości nawet przy 150 stopniach Celsjusza. Jest odporny na działanie czynników zewnętrznych, takich jak woda, kurz lub inne zanieczyszczenia, ponieważ nie wchodzi z nimi w reakcje chemiczne.
Bardzo wolny proces utleniania powoduje, że smar molibdenowy przez długi okres czasu zachowuje swoje właściwości smarowania.
Dodatkowe właściwości smaru to zdolność do przenoszenia dużych obciążeń oraz eliminuje drgania. Może być stosowany w maszynach o małych obrotach.
Smar molibdenowy – zastosowanie
Smary techniczne stosowane są we wszystkich urządzenia, gdzie występuje tarcie miedzy poszczególnymi częściami. Do smarowania drobnych elementów w urządzeniach domowych można wykorzystać jakikolwiek olej lub pastę.
Ze względu na swoje właściwości smar stosowanych jest przede wszystkim w maszynach i urządzeniach profesjonalnych. Najczęściej w motoryzacji, budownictwie, rolnictwie oraz przemyśle mechanicznym. Smaruje się nim przekładnie, łożyska, turbiny, łańcuchy, liny stalowe, zwrotnice oraz sprężyny.