Jak działają elektrownie wiatrowe? Czy ich stosowanie jest korzystne dla ekologii i ekonomii?

Wiatr to jedno z najczęściej wykorzystywanych w ostatnich latach odnawialnych źródeł energii. Jak wygląda energia wiatrowa w Polsce? Czy jest to rozwiązanie opłacalne?

Energia wiatrowa w Polsce

Na świecie energia wiatrowa stanowi jedno z najpopularniejszych źródeł odnawialnej energii – najwięcej elektrowni znajduje się w Chinach i Stanach Zjednoczonych. W Polsce aż 65% wszystkich instalacji korzystających z odnawialnych źródeł energii wykorzystuje wiatr.

Dzieje się tak między innymi dlatego, że geograficzne położenie Polski zapewnia dość korzystne warunki wietrzne, przez co inwestycja w elektrownie wiatrowe staje się bardzo opłacalna (szczególnie na Suwalszczyźnie i Pomorzu, gdzie wieje najczęściej i najmocniej).

Jak działają elektrownie wiatrowe?

Zdecydowana większość nowoczesnych elektrowni wiatrowych https://www.innogy.pl/pl/duze-przedsiebiorstwa/artykuly/2020/energia-wiatrowa-czym-jest-i-jak-ja-wykorzystac w swoim działaniu wykorzystuje zaawansowane technologie, dzięki czemu bez problemu są w stanie wydajnie pracować nawet przy zmiennych prędkościach i kierunkach wiatru, a także w bardzo różnym środowisku. Turbiny wyposażone są w szereg czujników, które przez cały czas monitorują wszystkie najważniejsze parametry pracy.

Działanie turbiny jest stosunkowo proste – w tym przypadku największe znaczenie ma działanie prądnicy. Jeżeli wiatr natrafi na opór łopaty rotoru, wówczas energia kinetyczna z wiatru przekształcana jest na pracę mechaniczną, a wirnik wprawiany w ruch obrotowy. Energia powstająca w jego wyniku poprzez wał i przekładnię transportowana jest do generatora, a tam przekształcana w energię elektryczną.

Perspektywy rozwoju energii wiatrowej w Polsce

Nie da się zaprzeczyć, że powstawanie elektrowni wiatrowych to dość znaczące i kosztowne inwestycje. Rozwój technologii i świadomości sprawił, że powstaje coraz więcej niewielkich przydomowych energii wiatrowych, budowanych na zdecydowanie mniejszą skalę i za znacznie mniejsze pieniądze, szczególnie że istnieje możliwość skorzystania z różnego rodzaju dofinansowań.

Decydując się na budowę własnej farmy wiatrowej, należy pamiętać o ograniczeniach, jakie są pod tym względem narzucane przez przepisy prawne.