Taryfa G12 określana jest mianem „najprostszej” jeśli chodzi o sposób rozliczenia zużycia energi elektrycznej. Faktem jest, że jest to również najczęściej wybierana taryfa przez właścicieli gospodarstw domowych. Okazuje się, że dzięki niej można mieć realny wpływ na wysokość własnych rachunków za prąd, a także znacznie zaoszczędzić. Wobec tego, do czego odnosi się taryfa G12 i kto może na niej najwięcej skorzystać?
Taryfa G12 – czym ona w zasadzie jest?
Taryfa G12 to jedna z najchętniej wybieranych taryf w Polsce – zaraz po taryfie G11. Zgodnie z nią, dobra zostaje podzielona na dwie strefy, w których obowiązują różne ceny prądu. Warto również „rozszyfrować” skrót, który powinien nieco bardziej wyjaśnić, czym dokładnie jest taryfa G12. Otóż:
- „G” w nazwie taryfy wskazuje na jej docelowego odbiorcę – w tym wypadku z tej taryfy mogą skorzystać jedynie właściciele gospodarstw domowych;
- „1” – pierwsza cyfra w nazwie taryfy wskazuje na maksymalną moc prądu jaka może zostać dostarczona domownikom. W tym wypadku nie będzie ona przekraczać 40 kW.
- „2” – druga cyfra w nazwie taryfy wskazuje na wspomniane już podzielenie doby na dwie strefy, które różnią się wysokością stawki za prąd.
Zasadniczo, w taryfie G12 wyższe ceny prądu obowiązują przez 14 godzin w ciągu doby. Strefa nocna cechuje się tańszą energią elektryczną i obowiązuje ona w godzinach od 22:00 do 6:00 oraz w godzinach od 13:00 do 15:00. Z kolei strefa dzienna cechuje się wyższymi stawkami za prąd, które obowiązują w godzinach od 6:00 do godziny 13:00 oraz od godziny 15:00 do godziny 22:00.

Kto skorzysta na taryfie G12?
Taryfa G12 (https://eon.pl/dla-domu/portal-o-energii-dla-domu/taryfa-g12) daje możliwość znacznego obniżenia rachunków za prąd. Jednocześnie jest ona dopasowana jedynie do tych użytkowników, którzy wykazują największe zużycie prądu w momencie obowiązywania obniżonych stawek za energię elektryczną. Jeśli więc najwięcej korzystamy z energii elektrycznej w godzinach nocnych lub w przedziale czasowym od 13:00 do 15:00, wówczas dzięki tej taryfie możemy znacznie zredukować wysokość opłat. W przypadku jednak kiedy największe zużycie energii występuje w ciągu dnia, wówczas taryfa G12 nie będzie dla nas opłacalnym rozwiązaniem.