odzież ochronna bhp

Podział odzieży ochronnej BHP i jej zastosowanie

Zgodnie z obowiązującym prawem w zakresie BHP, każdy pracodawca musi zapewnić swoim pracownikom odpowiednią odzież ochronną BHP, a dobór jej zależny jest od rodzaju wykonywanej pracy, miejsca jej wykonywania i panujących warunków atmosferycznych tj. czy praca wykonywana jest na zewnątrz, czy wewnątrz wszelkich pomieszczeń i budynków. 

Podstawowe ubrania ochronne dla pracowników. 

odzież ochronna bhp

Spodnie ogrodniczki na szelkach i bluza oraz koszulka typu „polo” bądź koszula flanelowa – to podstawa wyposażenia w odzież ochronną BHP każdego pracownika. Kolejnym bardzo ważnym elementem są buty robocze, najczęściej stosowane te z dodatkowym metalowym zabezpieczeniem z przodu, jakim jest „stalkapa” , która chroni dodatkowo stopę od wszelkich urazów, uderzeń i upadków na nogi jakichkolwiek przedmiotów. Dla prac wykonywanych na zewnątrz, zależnie od pory roku i panujących warunków atmosferycznych, wykorzystywane mogą być również gumowce, gumofilce lub obuwie dodatkowo ocieplane. Odzież ochronna BHP np. dla elektryków winna być wykonywana z materiałów odpornych na działanie łuku elektrycznego, a dla spawacza – z tkanin trudnopalnych. Każdy pracownik bezwzględnie musi być wyposażony w kask ochronny oraz rękawice robocze. 

Jaka jest dodatkowa odzież ochronna i gdzie ją można wykorzystać? 

Szczególnie przydatne w zewnętrznych pracach budowlanych i drogowych są kamizelki odblaskowe, dzięki którym pracownicy są z daleka widoczni dla innych użytkowników dróg. Fartuchy kwasoodporne dla pracowników wykonujących prace z materiałami niebezpiecznymi i szkodliwymi dla zdrowia. Bezrękawniki, kurtki przeciwdeszczowe, bluzy i spodnie ocieplane do pracy w okresie jesienno-zimowym. Cały asortyment odzieży ochronnej BHP musi spełniać wszystkie normy i posiadać wymagane certyfikaty i dopuszczenia do użytkowania w poszczególnych pracach zawodowych.