Zaprawa cementowa powinna uzupełniana być o dodatki, które sprawią, że będzie lepszej jakości. twardsza, bardziej elastyczna przy nakładaniu i mniej chłonna. Takim dodatkiem może być zwykłe wapno, nie jest ono jednak tanie, jego stosowanie zaś jest nieco skomplikowane. Dużo tańszą opcją są plastyfikatory do zaprawy. Czym są plastyfikatory?

Plastyfikator do zaprawy. W płynie lub w proszku
Plastyfikator do zaprawy to związek chemiczny, a raczej zestaw związków, dzięki którym zaprawa cementowa jest lepiej wyrabialna, po wyschnięciu zaś mocna i mniej chłonąca wilgoć z gruntu i z otoczenia. Zakup takich preparatów nie wiąże się z dużym wydatkiem, stanowią więc świetny zamiennik dla wapna. Do kupienia są w płynie, a także w proszku. Nie ma większego znaczenia, który wybierzemy. Dobrze jednak będzie, jeśli ten środek będzie odpowiednio dobrany. Co się w tej sytuacji liczy? Jakie kryteria wyboru są istotne?
Rodzaj zaprawy i temperatura
Plastyfikatory należy dobierać do typu zaprawy i miejsca, gdzie będzie stosowana. Jeśli posłuży do murowania czegoś na zewnątrz, konieczne jest stosowanie środków odpornych na działanie mrozu. W tym przypadku trzeba też pamiętać, że stosowanie tego typu preparatów ma mrozie jest możliwe, ale murowane elementy trzeba chronić przed mrozem, przynajmniej do chwili aż beton stanie się suchy. Nie można też zapominać, że inne plastyfikatory są do zapraw, które posłużą do posadzek, inne zaś do murów. Nie mniejsze znaczenie ma zakres temperatur, którym poddawany będzie murowany element, a nawet rodzaj podłóg, które mogą się pojawić na wylewce.
Odpowiednie dawkowanie jest bardzo ważne
Te środki mogą powodować napowietrzanie zaprawy cementowej, dlatego zawsze należy dodawać ich odpowiednią ilość. Informacje na ten temat znajdują się na opakowaniach. Warto je przeczytać i się nimi sugerować. Tylko odpowiednie dawkowanie spowoduje że zaprawa będzie mocna i odporna na temperatury czy też na wilgoć z gruntu.