W pracy jest bardzo istotna ochrona ciała przed urazami. Bardzo ważna jest ona na budowie. Ochrona ciała ludzkiego – czytaj – przepisy BHP – oznaczają tyle samo, co bezpieczeństwo i higiena pracy. W tych przepisach prawnych dochodzi do regulacji wykorzystywanych środków ochrony osobistej. Środki te powinny być wszędzie dostępne oraz stosowane przez pracowników.
Ochrona bhp na budowie – odzież i obuwie
Na budowie korzysta się z takich środków ochrony jak: kask, okulary ochronne, słuchawki ochronne i nauszniki, rękawice ochronne, odzież ochronną, buty robocze takich producentów jak Puma itd.. Poza wspominanymi tutaj środkami ochronnymi wymienia się jeszcze odpowiednie oznakowania, zabezpieczenia w miejscach pracy przed urazami. Do tych właściwych oznakowań zalicza się między innymi: tablice ostrzegawcze, barierki i barwy ostrzegawcze. Zazwyczaj informują one pracowników o konkretnych zagrożeniach bądź przestrzegają przed nimi. Również wskazują na takie niebezpieczeństwa jak zakaz wstępu, ograniczenia prędkości czy obowiązek noszenia hełmu. Jednocześnie ich wprowadzenie jest bardzo ważne dla zapewnienia bezpieczeństwa pracowników na budowie. Na budowie dochodzi wielokrotnie do różnych wypadków, dlatego właśnie pracownicy powinni być dobrze zabezpieczeni przed nimi.
Również powinni oni odbyć przed pracą odpowiednie szkolenia BHP. Powyższe przepisy wynikają z następujących ustaw i rozporządzeń takich jak: Ustawa z dnia 4 października 2018 r. – Kodeks pracy – w tym akcie prawnym znajdują się ogólne przepisy dotyczące ochrony zdrowia i bezpieczeństwa pracowników na budowie, Ustawa z dnia 30 sierpnia 1996 r. – Prawo ochrony środowiska – ta ustawa określa przepisy dotyczące ochrony środowiska na budowie, w tym ochrony przed szkodami dla zdrowia pracowników.
Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 30 czerwca 2003 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na budowach – zawiera szczegółowe przepisy dotyczące ochrony BHP na budowie, w tym wymogi dotyczące organizacji stanowisk pracy, ustawienie płotów ochronnych, stosowanie środków ochrony indywidualnej, itp.
Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 30 czerwca 2003 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie – zawiera przepisy dotyczące bezpieczeństwa użytkowników budynków, w tym pracowników, takie jak wymogi dotyczące wentylacji, oświetlenia, przestrzeni pracy, itp.,
Instrukcje i wytyczne Głównego Inspektora Pracy (GIP). Jak wynika z ustaw, mają one głównie na celu, zapewnienie bezpieczeństwa pracowników na terenie budowy. Ich nieprzestrzeganie grozi karą.