Instrukcje BHP musi udostępnić swoim pracownikom każdy pracodawca na terenie danego zakładu pracy. Obowiązek ten egzekwują organy kontrolne, takie jak Państwowa Inspekcja Pracy. Na szczęście można dostać gotowe tablice z instrukcjami BHP, dostosowanymi do stanowiska pracy. Co powinno znaleźć się w firmowej instrukcji BHP?
Opracowane instrukcje BHP
Aby ułatwić pracodawcom sporządzenie instrukcji Bezpieczeństwa i Higieny Pracy, wiele firm oferuje przykładowe instrukcje BHP (zobacz). Dzięki takiemu rozwiązaniu można zaoszczędzić czas i spełnić wymagania nałożone na pracodawców z urzędu. Metalowe lub plastikowe tabliczki z instrukcją BHP nie zniszczą się szybko, a kolejne wytyczne zawsze pozostaną czytelne. Drukowanie i samodzielna praca nad opracowaniem instrukcji BHP to, jak widać, niepotrzebny trud. Co jednak powinno znaleźć się w instrukcji BHP?

Ogólna instrukcja BHP – dla każdego zakładu pracy
Standardowa instrukcja BHP powinna wisieć w każdym miejscu pracy. Na niej znajdują się wytyczne odnośnie prawidłowego zachowania pracownika względem maszyn, towaru i bezpieczeństwa swojego i swoich współpracowników. Znajdują się też na niej obowiązki pracownika względem zachowania BHP, między innymi:
- natychmiastowe zgłaszanie zagrożeń pracodawcy
- poinformowanie pracodawcy o ubytku na zdrowiu
- utrzymywanie porządku i higieny na miejscu pracy
Specjalistyczna instrukcja BHP
W miejscach takich jak magazyny, duże hale produkcyjne, lokale gastronomiczne czy punkty opieki nad dziećmi, instrukcje BHP muszą być bardziej szczegółowe. Na przykład instrukcja BHP przy posługiwaniu się elektronarzędziami musi znaleźć się wszędzie tam, gdzie pracuje się wiertarką, piłą, wyrzynarką, itp. W przypadku gastronomii każda maszyna powinna mieć własną instrukcje BHP (kuchnia gazowa, mieszalnica do chleba, ekspres do kawy), a ponadto jeszcze w punkcie muszą się znaleźć ogólne instrukcje sanitarne.